ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը փետրվարի 21-ին ընդունել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Շոմբի Շարփին եւ Հայաստանում ՄԱԿ-ի տարբեր կառույցների կողմից իրականացվող ծրագրերի ղեկավարներին ու ներկայացուցիչներին: Հանդիպմանը մասնակցել են նաեւ ԱԺ մշտական հանձնաժողովների ղեկավարները:
Ողջունելով հյուրերին՝ Արարատ Միրզոյանը կարեւորել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի գրասենյակի արդյունավետ գործունեությունը բոլոր ոլորտներում: Օրենսդիր մարմնի ղեկավարը վստահեցրել է, որ նորընտիր խորհրդարանը շահագրգիռ է շարունակելու ընթացիկ բոլոր ծրագրերը եւ համագործակցության նոր հորիզոններ բացել:
«ՄԱԿ-ը անգնահատելի աշխատանք է կատարում մարդկության համար: Հայաստանի խորհրդարանին վստահորեն կարող եք համարել ձեր դաշնակիցը բոլոր ուղղություններով օրենսդրական բարեփոխումներ իրականացնելու ճանապարհին»,-ասել է Ազգային ժողովի նախագահը:
Խորհրդարանի ղեկավարը կարեւորել է ՄԱԿ-ի մասնագիտացված գրասենյակների հետ Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համագործակցությունը, ինչի համար առկա են բոլոր նպաստավոր պայմանները
Շոմբի Շարփը, շնորհավորելով Արարատ Միրզոյանին եւ մշտական հանձնաժողովների նախագահներին ընտրվելու կապակցությամբ, նշել է, որ խորհրդարանը ժողովրդի կամարտահայտության առանցքն է:
ՄԱԿ-ի հայաստանյան ընտանիքի հետ Ազգային ժողովի գործընկերային հարաբերություններն առավել խորացնելու նպատակով պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել համագործակցությունը շարունակել նաեւ ԱԺ մշտական հանձնաժողովների մակարդակով:

On February 21, the President of the RA National Assembly Ararat Mirzoyan received the UN Resident Coordinator for the Republic of Armenia Shombi Sharp and the heads and representatives of the programmes being implemented by the UN different organizations in  Armenia. The Heads of the NA Standing Committees also took part in the meeting.
Welcoming the guests Ararat Mirzoyan highlighted the effective activities of the UN Office in Armenia in all spheres. The Head of the legislative body has assured the newly elected parliament is concerned over continuing all current programmes and open new horizons for cooperation.
“The UN implements invaluable work for the humanity. We can confidently consider the Parliament of Armenia as your ally in all directions on the way of implementing legislative reforms,” the President of the National Assembly said.
The Head of the parliament has highlighted the cooperation of the Standing Committees of the National Assembly with the UN specialized agencies for which all favourable conditions are available.
Congratulating Ararat Mirzoyan and the Chairs of the Standing Committees on being elected Shombi Sharp has noted that the parliament is the key of the people’s free will expression.
Speaking about the UN mission in Armenia the Resident Coordinator has assured that the structure is ready to help the parliament to strengthen the capabilities and show support for the implementation of the reforms in different spheres.
During the meeting a concerned debate was held, the sides presented their vision of further cooperation.
An agreement was reached to continue the cooperation also at the level of the NA Standing Committees to further deepen the partnership relations of the National Assembly with the UN Armenia family.