ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը փետրվարի 21-ին ընդունել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Շոմբի Շարփին եւ Հայաստանում ՄԱԿ-ի տարբեր կառույցների կողմից իրականացվող ծրագրերի ղեկավարներին ու ներկայացուցիչներին: Հանդիպմանը մասնակցել են նաեւ ԱԺ մշտական հանձնաժողովների ղեկավարները:
Ողջունելով հյուրերին՝ Արարատ Միրզոյանը կարեւորել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի գրասենյակի արդյունավետ գործունեությունը բոլոր ոլորտներում: Օրենսդիր մարմնի ղեկավարը վստահեցրել է, որ նորընտիր խորհրդարանը շահագրգիռ է շարունակելու ընթացիկ բոլոր ծրագրերը եւ համագործակցության նոր հորիզոններ բացել:
«ՄԱԿ-ը անգնահատելի աշխատանք է կատարում մարդկության համար: Հայաստանի խորհրդարանին վստահորեն կարող եք համարել ձեր դաշնակիցը բոլոր ուղղություններով օրենսդրական բարեփոխումներ իրականացնելու ճանապարհին»,-ասել է Ազգային ժողովի նախագահը:
Խորհրդարանի ղեկավարը կարեւորել է ՄԱԿ-ի մասնագիտացված գրասենյակների հետ Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համագործակցությունը, ինչի համար առկա են բոլոր նպաստավոր պայմանները
Շոմբի Շարփը, շնորհավորելով Արարատ Միրզոյանին եւ մշտական հանձնաժողովների նախագահներին ընտրվելու կապակցությամբ, նշել է, որ խորհրդարանը ժողովրդի կամարտահայտության առանցքն է:
ՄԱԿ-ի հայաստանյան ընտանիքի հետ Ազգային ժողովի գործընկերային հարաբերություններն առավել խորացնելու նպատակով պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել համագործակցությունը շարունակել նաեւ ԱԺ մշտական հանձնաժողովների մակարդակով:

21 февраля Председатель НС А.Мирзоян принял постоянного координатора   ООН в Армении Шомби Шарпа, а также руководителей и представителей программ, осуществляемых различными структурами ООН в РА. Во встрече участвовали председа тели постоянных комиссий НС.
Приветствуя гостей, А.Мирзоян подчеркнул эффективную деятельность офиса ООН в Армении во всех сферах. Глава законодательного органа заверил, что новоизбранный парламент заинтересован в продолжении всех действующих программ и открытии новых горизонтов сотрудничества.
“ООН выполняет для человечества неоценимую работу. Парламент Армении можете считать своим надежным союзником в реализации законодательных реформ по всем направлениям”, - подчеркнул Председатель НС.
Глава парламента особо выделил сотрудничество постоянных комиссий НС со специализированными офисами ООН, для чего есть все благоприятные условия.
Шомби Шарпа, поздравив А.Мирзояна с избранием Председателем НС и соответственно – председателей комиссий, отметил, что парламент является ядром волеизъявления народа.
Коснувшись миссии ООН в Армении, г-н Шарп заверил, что структура готова помогать парламенту в усилении потенциала и содействовать проведению реформ в различных сферах.
В ходе встречи развернулись оживленные дебаты, стороны представили свое видение будущего сотрудничества.
С целью еще большего углубления партнерских отношений с НС достигнута договоренность продолжать сотрудничество также на уровне постоянных комиссий парламента.